czwartek, 24 lutego 2011

Cyklinowanie powierzchni drewnianych

Cyklinowanie polega na wyrównaniu, wygładzeniu lub zdarciu starej farby czy lakieru, co daje efekt wyjątkowo gładkiej powierzchni. Cyklinujemy za pomocą cykliny lub gdy jej nie mamy, możemy użyć kawałku szkła.

Podczas odnawiania starych drewnianych mebli lub podług stosuje się właśnie technikę cyklinowania.
Cyklina to płytka ze stali, o kształcie najczęściej prostokątnym, której wymiaru to: długość 100-150 mm, szerokość 50-70mm, a grubość to najczęściej od 0.8 do 1.5mm. Owa stalowa płytka ma specjalnie uformowane ostrza, które wznoszą się ponad powierzchnię płytki, tworząc krawędź skrawającą.
Jak już zostało wspomniane, szkło również może służyć do cyklinowania. Kawałek szyby musi być jednak odpowiednio ucięty, a jego grubość nie powinna być większa nić dwa milimetry. Im cieńsze, tym ostrzejsza krawędź.
A teraz kilka uwag i wskazówek na temat cyklinowania:

-         Podczas tej pracy należy zachować szczególną ostrożność z racji tego, że krawędzie skrawające, czy to płytki czy szkła, są niesamowicie ostre,
-         cyklinując ustawiamy cyklinę lub szkło zawsze pod kątem siedemdziesięciu stopni do płaszczyzny szlifowanej,
-         kierunek cyklinowania powinien być równoległy do kierunku włókien drewna, ewentualnie skośny
-         cyklinujemy zawsze w kierunku wznoszenia się włókien,
-         jeżeli cyklinujemy powierzchnię z twardego drewna, należ najpierw zwilżyć je wodą.

Jeżeli zdarzy nam się podczas cyklinowania, że cyklina nie ścina drewna na wióry, ale na proszek drzewny, trzeba ją wpierw właściwie przygotować. Ten sposób nazywa się „naciąganiem”. Jeżeli posługujemy się szkłem, czynność ta jest całkowicie zbędna. 

6 komentarzy:

  1. Dobrze napisane. Współpracowałem swego czasu z fachowcami od cyklinowania podłóg z https://www.cyklinowanie-parkietow.waw.pl/cyklinowanie-bezpylowe i mogę ocenić ich tylko w samych pozytywach. Są solidni i dokładni – można ich uznać za wzór dla innych firm z Warszawy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Faktycznie samo cyklinowanie naszych podłóg raz na jakiś czas jest niezwykle ważne i muszę przyznać, że ja również chcę to zlecić. Z tego co mi wiadomo to firma http://cyklinowanie.szczecin.pl/ zajmuje się znakomicie właśnie cyklinowaniem wszelkich powierzchni drewnianych.

    OdpowiedzUsuń
  5. Wszystko da się zrobić - ale trzeba posiadać niezbędne do tego narzędzia. Jednym z takich przydatnych narzędzi może być na przykład szlifierka krawędziowa. Warto wiedzieć, że tego typu urządzenia można zakupić także online.

    OdpowiedzUsuń