czwartek, 24 lutego 2011

Sposoby obróbki drewna – wiercenie

Kolejna metoda pracy z materiałem, jakim jest drewno, a jaki tu opisze jest WIERCENIE. Głównym celem wykonywania tej czynności jest uzyskanie otworu, najczęściej takich o kołowym przekroju, ale nie tylko. Wiercenie to także czynność która polega na tworzeniu półpierścieniowych rowków przechodzących na wskroś. Rzadko, ale także technik wiercenia wykorzystuje się do stworzenia na krawędziach drewnianego elementu wcięć.
Wiercić można na dwa sposoby, albo wzdłuż włókien , albo w poprzek. Zależnie od tego mówimy o wierceniu poprzecznym i wzdłużnym. Jeżeli przewiercamy się „na wylot” danego materiału mówimy o przewiercaniu, jeżeli jednak wykonujemy tylko wgłębienie (wiercenie „ślepe”), mowa jest o wywiercaniu.
Do wiercenia wykorzystywane są różnego rodzaju narzędzia, które nazywane są wiertłami (gry do wiercenia używamy wiertarki) lub świdrami (gdy wiercimy ręcznie).
Pokrótce scharakteryzuję teraz rodzaje świdrów i wierteł oraz napiszę o ich zastosowaniu.


  1. Świdry i wiertła śrubowe
Używa się ich do wiercenia poprzecznego i wzdłużnego. Istnieją ich dwie odmiany, które różnią się od siebie rodzajem części skrawające, a dokładniej ich kształtem. Te narzędzia które wykorzystuje się do wiercenia poprzeczne go zawsze mają kolec centrujący i krajaki, natomiast ich krawędź skrawająca jest ustawiona prostopadle do osi obrotu.

  1. Świdry i wiertła kręte
Także służą do poprzecznego i wzdłużnego wiercenia. To co dla nich charakterystyczne to duża pojemność rowków wiórowych. Tego rodzaju wiertła i świdry najlepiej sprawdzają się w wierceniu głębokich otworów (nawet do 1000mm). Aby wiercić tak głębokie otwory wiertło musi byś wyposażone w nagwintowany kolec środkujący, dzięki któremu wymuszany jest ruch posuwowy.

  1. Świdry i wiertła środkowce
Stosowane są przede wszystkim do wiercenia poprzecznego. Obrabianie materiału drewnianego środkowcami jest jednak dokładne, a powierzchnia wywierconego otworu zazwyczaj jest chropowata ponieważ konstrukcja wiertła nie ma rowków, które odprowadzały by wióry.

  1. Wiertła bębenkowe, sedniki.
Te wiertła najlepiej sprawdzą się, gdy będziemy musieli wywiercić płytkie, ale bardzo dokładne otwory. Część robocza tych wierteł jest kształtu cylindrycznego o gładkiej lub chropowatej powierzchni tnącej. (Te wiertła są najlepsze do wiercenia sęków!)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz