czwartek, 24 lutego 2011

Sposoby obróbki drewna – toczenie

 

Kolejny, już piąty ze sposobów obrabiania drewna to toczenie. Toczenie różni się tym od wszystkich wcześniej omawianych technik, że podczas toczenia nie porusza się narzędzie ale element obrabiamy. Toczenie wykorzystuje się wówczas gdy element ma mieć powierzchnię bryły obrotowej, na przykład walcowej czy stożkowej. Tocznie może być poprzeczne, wzdłużne lub skośne, dokonując tego rozróżnienia na podstawie kierunku ruchu posuwowego noża, oraz tego, jak ustawiony od jest w stosunku do elementu 

obrabianego.


W obróbce toczeniem możemy wykorzystać jako materiał praktycznie każdy rodzaj drewna, a jej efekty są szybkie i zawsze zadowalające. Tym bardziej że do toczenia wykorzystać możemy nawet najmniejszy skrawek drewna, a możliwość wykonanych kształtów jest nieograniczona.

Narzędzi, które służą do toczenia i stanowią wyposażenie tokarki jest bardzo wiele. Najpierw postaram się wymienić je wszystkie tylko z nazwy.

Zestaw narzędzi potrzebnych do toczenia drewna: nóż żłobkowy (próbna obróbka wstępna), nóż płaski półokrągły (małe krzywizny wklęsłe i ich wygładzanie), nóż wyżłobiak półokrągły, nóż przecinak, nóż płaski prosty, nóż płaski dwustronnie skośny, piła ręczna do drewna, strug, przymiar stalowy, rysik, cyrkiel, wiertarka ręczna, młotek drewniany, macka,  osełka, wkrętak, tarcza zabierakowa, zabierak, kieł obrotowy, 

kieł stały. Jest więc tych narzędzi naprawdę sporo.


O czym należy pamiętać podczas toczenia?

Drewno, które poddawać będziemy toczeniu musi być bardzo dobrze wysezonowane, to znaczy że nie może to być świeżo ścięte drewno. Nie powinno także mieć żadnych pęknięć ani sęków ponieważ mogłyby one znacznie obniżyć estetykę wykonanego elementu. Jeżeli jednak sęki są zdrowe (nie mają dziur), po wytoczeniu mogą dać bardzo ładny efekt. Drewno, które przeznaczyliśmy do przetoczenia, a składowane było w choć trochę wilgotnym miejscu jak piwnica czy balkon, należy odstawić do wyschnięcia na cztery tygodnie. Jeżeli użyjemy zbyt świeżego drewna lub wilgotnego nasz wytoczony element może ulec późniejszym odkształceniom. 

3 komentarze:

  1. Super rady, muszę raz wykorzystać i spróbować coś w ten sposób zrobić. Na razie obrabiam drewno dla innych celów - na małe mebelki, czy schody. Ale do tego celu potrzebne są już większe maszyny niż osełka itd. Tu trzeba prawdziwej maszyny feldera czy hammera. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety ja się jeszcze nie znam na tych sprawach i moim zdaniem bardzo ważną sprawą jest to, aby przede wszystkim wiedzieć komu takie prace zlecać. Osobiście jestem bardzo zadowolona ze współpracy ze stolarzem http://kacprzak-stolarz.pl/ u którego nie ma rzeczy niemożliwych.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeśli interesuje Was praca z drewnem to z pewnością interesują Was też profesjonalne maszyny stolarskie. Uważam, że warto wiedzieć, iż tego typu maszyny można znaleźć w internecie. Są to między innymi takie strugarki czterostronne: https://maszyny-stolarskie.com.pl/strugarki-czterostronne/ .

    OdpowiedzUsuń