czwartek, 24 lutego 2011

Malowanie – rodzaje farb, narzędzia i techniki malarskie

Jeżeli malujemy w warunkach domowych do wyboru mamy farby, emalie oraz lakiery specjalnie do tego przystosowane.
Farby są wyrobami lakierowymi, których skład oparty jest na spoiwie olejowym. Najprostszym sposobem otrzymania farby jest wymieszanie pigmentu, czyli barwnika z pokostem. Farby dzielimy na nawierzchniowe i te przeznaczone do gruntowania.
Emalia natomiast to powstały na spoiwie lakierowym wyrób pigmentowy, który daje powłokę nawierzchniową, która znacznie podnosi walory estetyczne powierzchni malowanej.
Lakier to produkt bezbarwny, który powłoce malowanej daje połysk.
Aby uzyskać powłokę o wymarzonym efekcie końcowym należy wybrać odpowiednie dla niej wyroby lakiernicze. Możemy uzyskać powierzchnię barwną , bezbarwną, z połyskiem lub bez. Bardzo ważne jest, aby prawidłowo dobrać produkt do powierzchni, która będziemy malować. Należy szczególną uwagę zwrócić na to czy farba przeznaczona jest do malowania wewnątrz czy na zewnątrz, ponieważ ta pierwsza posiada neutralny zapach, który bardzo łatwo wywietrzyć z pomieszczenia.
Do malowania używamy oczywiście pędzli. Sprzęt malarski dostępny jest w kilku rodzajach, są to: pędzle okrągłe, które stosuje się najczęściej do nanoszenia gruntu i  podkładów, pędzle płaskie (z miękkim lub twardym włosiem), które stosowane są do nanoszenia warstw emalii i lakierów, szpachla trójkątna, którą nakładamy i rozprowadzamy kit oraz szpachlę (znakomicie nadaje się również do zdzierania starych warstw łuszczącej się farby), metalowa blaszka również do nakładania szpachli lub kitu, ale w miejscach trudno dostępnych,  kawałek gumy lub skóry na nierówności, drewniany klocek obity gumą stosowany do prowadzenia papieru ściernego przy szlifowaniu oraz wszelkiego rodzaju papiery ścierne służące wygładzaniu powierzchni.

To, jak długo narzędzia malarskie będą nadawały się do użycia zależy przede wszystkim od tego, jak będziemy o niego dbać, szczególnie mam na myśli czyszczenie po wcześniejszym użyciu. Pędzle czyścimy w rozcieńczalniku.
Element, który zamierzamy pomalować należy najpierw wyczyścić, zagruntować, wyszpachlować, wyszlifować i dopiero, po wykonaniu tych wszystkich czynności – pomalować. 

1 komentarz:

  1. Klucz tkwi w dobrym doborze farby. Chciałam przemalować moje drzwi w domu na biało i wyszedł dramat. Na szczęście znalazłam w internecie nowe z tego sklepu: https://dobredrzwi.pl/wewnetrzne/biale/ i szybko wymieniłam, bo co patrzyłam na te nierówno pomalowane, to mi się płakać chciało.

    OdpowiedzUsuń