czwartek, 24 lutego 2011

Sposoby obróbki drewna – piłowanie

Piłowanie polega na dzieleniu fragmentów drewna na mniejsze elementy o różnej wielkości oraz o różnych kształtach. Szczelina, która tworzy się w momencie piłowania fachowo nazywana jest rzazem, według którego rozróżniamy piłowanie wzdłużne, inaczej rozpiłowywanie i piłowanie poprzeczne czyli przepiłowywanie. W przypadku pierwszym piłujemy wzdłuż włókiem, w przypadku drugim – w poprzek. Jeżeli piłujemy pod skosem czynność ta nazywana będzie wypiłowywaniem lub wyrzynaniem.
Gdy piłujemy nie możemy zapominać, o tym że zawsze należy zostawić pewien nadmiar materiału. I tu dokonuje się fachowego rozróżnienia na nadmiar na zsychanie drewna i nadmiar na dalszą obróbkę. O pierwszym rodzaju nadmiaru mowa jest wówczas, gdy pracujemy na młodym drewnie, które jest jeszcze niedostatecznie wysezonowane. Drugi rodzaj nadmiaru jest oczywisty.
Jednak przed tym, jak zabierzemy się do piłowania trzeba wybrać do tego odpowiednie narzędzie. Niewątpliwie będzie to piła, ale jakiego rodzaju? Podstawowe rodzaje pił to: piła ramowa, włosowa, grzbietnica, płatnica oraz otwornica.

 To, co odróżnia te piły od siebie to rodzaj ich uzębienia, a dokładniej wielkość zębów. Zasada jest prosta, im twardsze drewno tym mniejsze zęby. Piły o drobnym uzębieniu używana więc będzie do piłowania drewna bardzo twardego, szczególnie gdy chcemy przepiłować cienkie elementy. Jeżeli piła ma dużą przedziałkę między zębami, czyli zęby tez są duże, najlepiej sprawdzać się ona będzie do piłowania miękkiego drewna, a nawet bardzo miękkiego. Są także piły o średnim uzębieniu, które stosowane są do drewna średniej twardości, a szczególnie do piłowania skośnego.
Jak o każde narzędzia do pracy, tak i o piły należy odpowiednio dbać. Piła jest źle naostrzona jeżeli podczas pracy odczuwamy, że praca jest bardzo męcząca i mało wydajna. Jeżeli brzeszczot naszej piły podczas piłowania staje się gorący, a na powierzchni rzazu widzimy przepalenia znacz to, że nasza piła się stępiła. Należy więc zrównać uzębienie, rozerwać uzębienie i zaostrzyć zęby. 

6 komentarzy:

  1. czy trafiłam na blog kobiety-stolarza? jeśli tak to miło mi poznać koleżankę po fachu :)
    pozwolę sobie tutaj zaglądać częściej :)
    pozdrawiam stolarsko

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie zapominajmy też o różnego rodzaju pilarkach i wyrzynarkach. Tam istotnym jest rozmiar zębów i szerokość oraz ich ilość w zależności od materiału, który obrabiamy. Inaczej jest przy drewnie litym, a inaczej przy płytach meblowych.

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam cz po pomalowaniu desek debowych pokostem lnianym moge malowac lazura lub impregnatem?

    OdpowiedzUsuń
  4. Po remoncie musiałam podpiłować drzwi i tak mi wyszło, że skończyło się na zakupie nowych. Na szczęście znalazłam dobry wybór tutaj: https://dobredrzwi.pl/wewnetrzne/biale/

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ta pilarka https://ogrod24.com/narzedzia-warsztatowe/elektronarzedzia/pilarki to potężne narzędzie, które sprawi, że prace stolarskie staną się przyjemnością. Precyzyjne cięcia, wygoda obsługi i niezawodność - to wszystko, czego potrzebujesz!

    OdpowiedzUsuń