czwartek, 24 lutego 2011

Sposoby obróbki drewna – struganie

Kolejnym z rodzajów prac stolarskich jest struganie. Często struganie w sposób NIEPOPRAWNY nazywa się „heblowaniem”. Struganie polega na wyrównaniu powierzchni drewna, w celu uzyskania gładkości, ale także by zmniejszyć wymiar obrabianego elementu lub wykonać jakieś wgłębienie.
Czynność strugania wykonuje się za pomocą narzędzi nazywanych strugami. Podobnie jak w przypadku pił, wyróżniamy kilka rodzajów strugów, a mianowicie:

  1. Strug zdzierak – narzędzie to wykorzystywane jest do strugania grubszych warstw drewna . W wyniku takiego strugania można uzyskać jedynie przybliżony kształt do tego, jaki ma być efektem końcowym. Zdzierak pozostawia bowiem na drewnie charakterystyczne wgłębienia, w kształcie łuków.
  2. Strug równiak – wykorzystuje się w celu usunięcia z powierzchni drewna nierówności (wypukłości, wklęsłości). Za pomocą równiaka możemy doprowadzić powierzchnie obrabianego materiału do kształtu płaskiego. Równiak daje nam bardziej dokładne kształty elementu niż zdzierak.
  3. Strug gładzik – należy go użyć podczas końcowych prac wyrównywania obrabianej powierzchni. Dzięki gładzikowi powierzchnia staje się gładka, ponieważ ściera powierzchnie małymi wiórami. Z pomocą tego narzędzia otrzymujemy element o prawie dokładnych wymiarach.
  4. Strug spust – jego użycie jest takie samo jak struga gładzika, z tą jednak różnicą, że spust używany jest do długich powierzchni.
  5. Strug kątnik prosty – jest narzędziem, które nie służy do wygładzania powierzchni, ale to pogłębiania wcześniej zrobionych wpustów. Najlepszy gdy potrzebujemy w płaskiej powierzchni zrobić rowek lub wrąb.


Aby odpowiednio przygotować strug do pracy, należy najpierw wykonać cały szereg przeróżnych czynności. Po pierwsze należy go naostrzyć, następnie wygładzić krawędź, która tnie, a następnie prawidłowo zamocować nóż w korpusie. Do ostrzenia noży strugów używa się tak zwanej ściernicy, do wygładzania – osełki. Pamiętać należy że kąt nachylenia ostrza musi być zachowany w granicach od 25 do 30 stopni, ma to bowiem kluczowe znaczenie dla jak najlepszego strugania. 

3 komentarze:

  1. Na szczęście z profesjonalnymi strugarkami jak https://winter-holztechnik.pl/maszyny/strugarki/dwustronne-strugarki/ całe to zadanie wydaje się takie proste i można wykonać je szybko i precyzyjnie. I takie strugarki sprawdzają się zarówno w mniejszych zakładach stolarskich jak i dużych fabrykach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedyś stolarz ręcznie musiał wszystko nastrugać, dzisiaj już na szczęście nie, ewentualnie artystycznie. Oglądałam drzwi do domu i teraz są takie piękne z nowoczesnymi żłobieniami: https://dobredrzwi.pl/wewnetrzne/biale/.

    OdpowiedzUsuń
  3. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele - a najwięcej jest ich w internecie. W sieci można znaleźć najróżniejsze maszyny i narzędzia stolarskie. Są to propozycje takie jak na przykład wiertarka wielowrzecionowa. Wybór jest bardzo duży więc każdy znajdzie coś dla siebie.

    OdpowiedzUsuń