czwartek, 24 lutego 2011

Sposoby obróbki drewna – gięcie


Gięcie to kolejna z technik obróbki drewna. Jest ona o tyle specjalna, że podczas gięcia element obrabiany nie zmienia swojej objętości, jak to ma miejsce w przypadku wcześniej omawianych technik. Wyróżniamy dwa rodzaje gięcia – na zimno i na gorąco. Przed rozpoczęciem gięcia na gorąco należy przeprowadzić obróbkę hydrotermiczną, która powoduje zmiękczenie drewna, które dzięki temu jest łatwiejsze do odkształcania.
To, jaki wybierzemy sposób gięcia zależne jest od tego, jaki jest promień wyginanej krzywizny, grubość elementu oraz gatunek drewna, z którego będziemy tworzyć element. Stosuje się także obie metody naraz jeżeli element jest bardzo mały.
To o czym należy pamiętać, to podobnie jak przy toczeniu wybór materiału. Drewno, które poddać chcemy gięciu nie może mieć sęków, zgnilizn, skręconych włókien, ani żadnych innych wad.  Drewno najlepiej nadające się do gięcia to drewno klonu, buka, jesionu, orzecha, dębu oraz wiązu.
Materiał, który chcemy wykorzystać do gięcia musi być dłuższy od elementu, który ma powstać. Ta różnica w długości zależna jest od tego, jakiej techniki gięcia użyjemy.
Gięcie na zimno składa się z dwóch etapów, a mianowicie gięcia i klejenia. Obie czynności wykonuje się równocześnie. Giąć na zimno można na dwa sposoby. Pierwszy polega na nacinaniu materiału i wyginaniu go, dryga natomiast polega na wginaniu cienkich listewek czy okleiny na specjalnie przystosowanych matrycach. W obu tych sposobach klejenie jest konieczne ponieważ dzięki niemy utrwalamy kształt wygiętego drewna.
Gięcie na gorąco wymaga wykorzystania gorącej wody lub pary, która zmiękcza drewno. Pożądany kształt utrwala się w momencie wysychania drewna. W gięciu na gorąco możliwe jest wyginanie mniejszych promieni krzywizn, niż w gięciu na zimno.
Warzenie drewna odbywa się w wodzie destylowanej, w naczyniach szklanych lub emaliowanych. Parzenie jest jednak efektywniejsze oraz nie powoduje odbarwień drewna tak, jak woda. Temperatura pary potrzebnej do uplastycznienia drewna powinna mieć temperaturę od 100 do 110 stopni Celsjusza. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz